عمومی

هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟【سال1402】✅

در این مقاله قصد داریم به موضوع هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟ بپردازیم. همان طور که می‌ دانید، فواید ویتامین‌ ها برای همه‌ ما شناخته شده است و بدن برای عملکرد صحیح خود به 13 نوع ویتامین نیاز دارد. مقادیر زیادی از آن‌ ها را می‌ توانیم از طریق غذاهای سالم به دست آوریم؛ اما برخی از افراد به دلیل نیاز تغذیه‌ ای به مصرف خاصی از این ویتامین‌ ها نیاز دارند. حال بهتر است، برای این که اثر بخشی این ویتامین‌ های محلول در آب را به حداکثر برسانیم، زمان مناسب مصرف هر کدام را نیز بدانیم. برخی از ویتامین‌ ها در زمان صبح مصرف می‌ شوند و برخی‌ ها نیز بهتر است شب و یا قبل از خواب مصرف شوند. در ادامه با ما همراه باشید.

ویتامین چیست؟

قبل از اینکه به موضوع هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟ بپردازیم. بهتر است، در وهله‌ اول با تعریف جامع ویتامین آشنا شویم که معمولا از سوی بهترین دکتر تغذیه در ایران به افرادی که دچار کمبود ویتامین در بدن هستند، تجویز می‌ شود. ویتامین‌ ها به یک گروهی از مواد مغذی و ضروری بدن اشاره دارند که وجود آن‌ ها برای عملکرد طبیعی ما لازم می‌ باشد. در حقیقت بدن انسان از ساخت این مواد مغذی ناتوان است و باید آن‌ ها را از طریق مواد غذایی و یا مصرف مکمل‌ ها دریافت کند.

ویتامین‌ ها برای حفظ سلامت بدن بسیار حیاتی هستند؛ زیرا نقش‌ های متنوعی را ایفا می‌ نمایند. ویتامین به ترکیبات عالی اشاره می‌ کند که بدن آن ها را تولید نمی‌ کند یا بسیار کم تولید می‌ کند. آن دسته از مواد غذایی که شما از طریق ویتامین‌ ها دریافت می‌ کنید، در کمک به بهبود عملکردهای ضروری بدن صورت می‌ پذیرد که می‌ توانیم به حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن، تبدیل غذا به انرژی، نگهداری و ترمیم استخوان‌ ها، حمایت از حفظ استخوان و ماهیچه‌ ها و همچنین کمک به عملکرد بافت‌ ها و سایر اندام‌ های بدن اشاره کنیم.

خوشبختانه امروزه ویتامین‌ ها را به شیوه‌ های متعددی همچون غذا، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و انواع مکمل‌ ها می‌ توان دریافت کرد. جالب است بدانید که بدن برای سالم ماندن به مقدار متفاوتی از هر کدام از این ویتامین‌ ها نیاز دارد. به عنوان مثال ویتامین C و E جزو آن دسته از مواد مغذی هستند که سرشار از آنتی اکسیدان بوده و بدن برای از بین بردن رادیکال‌ های آزاد در شرایط محیطی خارجی به آن نیاز دارد.

هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟

ویتامین C و زمان مصرف آن

به جرئت می‌ توانیم بگوییم که یکی از ویتامین‌ های مهم و حیاتی بدن انسا ن‌ها ویتامین C می‌ باشد. این ویتامین در جهت سلامت سیستم ایمنی به کار گرفته و برای انتقال دهنده‌ های عصبی و سنتز کلاژن مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ویتامین C آنتی‌ اکسیدان بسیار قوی است که از بدن در مقابل بسیاری از حملات خارجی، عفونت و باکتری‌ ها محافظت می‌ کند. از جمله مکمل‌ های این نوع ویتامین با نام‌ های ویتامین C ویتامین ث و اسید آسکوربیک شناخته می‌ شوند که طبق نظریه‌ پزشکان مهم‌ ترین و ضروری‌ ترین مواد مغذی در بدن ویتامین C است که معمولا شما می‌ توانید آن‌ ها را در سطح بازار به صورت قرص جوشان، قرص‌ های کپسولی و قرص‌ های جویدنی پیدا کنید.

در رابطه با زمان مصرف صحیح ویتامین C باید بگوییم که شما در هر روز و هر زمانی که بخواهید همراه با غذا و یا بدون غذا می‌ توانید این ویتامین را مصرف کنید. البته وقتی که مصرف اسکوربیک به همراه غذا باشد، به کاهش عوارض جانبی احتمالی دستگاه گوارش که ناشی از اسیدیته‌ بالا است، کمک وافری می‌ نماید. تنها نکته‌ ای که شما در این حوزه باید به یاد داشته باشید، این است که حتما ویتامین‌ ها و مکمل‌ های ویتامین C را در یک مکان تاریک و خنک نگه دارید؛ زیرا این ویتامین به گرما و نور بسیار حساس می‌ باشد.

نکته‌ دیگر که باید آن را بدانید؛ ویتامین C بهتر است از دوزهای بیش از 1000 میلی گرم در طول روز مصرف نشود؛ زیرا ممکن است شما با دفع ویتامین C اضافی مواجه شوید. مگر در شرایط خاص که پزشک برای درمان دوزهای بالای این ویتامین را پیشنهاد می‌ دهد. علاوه بر آن این ماده مغذی در مواد غذایی متفاوتی یافت می شود که می توانیم به میوه‌ ها و سبزیجات متنوعی همچون کیوی، پرتقال، فلفل قرمز، توت‌ فرنگی، پاپایا، کلم بروکلی و … اشاره کنیم.

ویتامین A و زمان مصرف آن

امروزه کمبود ویتامین A به عنوان یکی از مشکلات شایع تغذیه‌ ای در سرتاسر کشور شناخته شده که بهترین دکتر تغذیه در کرج نیز اذعان دارد، متاسفانه افراد زیادی در معرض ابتلا به عارضه‌ کمبود ویتامین A قرار دارند که از جمله این گروه‌ ها می‌ توانیم به خانم‌ های باردار، شیرده و افراد مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک اشاره کنیم. ویتامین A برای بدن بسیار واجب و ضروری بوده و معمولا به دلیل کاهش جذب آن توسط سلول‌ های بدن موجب شده که بسیاری از انسان‌ ها با کمبود ویتامین A مواجه شوند.

معمولا بیشتر مکمل‌ های ویتامین A جزو آن دسته از مواد مغذی هستند که یا به صورت ویتامین‌ های مشتق شده از جگر ماهی تولید می‌ گردند و یا به صورت کاروتنوئید‌های ویتامین A هستند که در داروخانه‌ ها وجود دارند. معمولا کاروتنوئید ویتامین A از ترکیب گیاهی ایجاد می‌ شود. حال بهترین زمان مصرف ویتامین A در زمان مصرف غذاهای اصلی نهار و شام می‌ باشد. یعنی شما پس از مصرف ناهار حاوی غذاهای چرب می‌ توانید به مصرف ویتامین A نیز بپردازید.

البته فراموش نکنید وقتی از یک رژیم غذایی متعادل و مناسب پیروی می‌ نمایید، نیازی نمی‌ باشد که به سراغ مکمل‌ های ویتامین A بروید؛ زیرا همان طور که تحقیقات نشان داده، مصرف دوزهای بالای ویتامین A در طول روز می‌ تواند خطر ابتلا به سرطان را در بسیاری از افراد افزایش بدهد. به همین خاطر پزشکان تغذیه نیز همواره اذعان دارند، افراد بهتر است مکمل‌ های ویتامین A را با دزهای بالا مصرف نکنند و برای مصرف ویتامین A در وهله‌ اول یک آزمایش کلی انجام داده و در صورت کمبود آن به پزشک متخصص مراجعه کنند تا مصرف ویتامین از سوی پزشک تجویز شود.

هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟

ویتامین های خانواده B و زمان مصرف آن ها

از جمله فواید ویتامین B بیشتر می‌ توانیم در جهت کاهش استرس و افزایش یافتن سطح انرژی مورد نیاز بدن اشاره کنیم. ویتامین‌ های خانواده‌ B شامل 8 نوع ویتامین هستند که هر کدام نیز وظایف و عملکردهای مخصوص به خود را در سطح بدن ایفا می‌ نمایند. نحوه‌ مصرف ویتامین‌ های B برای انسان‌ ها با محدودیت روبرو نمی‌ باشد. یعنی شما می‌توانید ویتامین‌ های گروه ب را به تنهایی و یا به صورت کامل در قالب یک ویتامین مرسوم ب کمپلکس مصرف نمایید.

در نظر داشته باشید اگر می‌ خواهید، همواره سطح انرژی بدن شما افزایش یافته و در شغل، تحصیل و کار خود موفق باشید، نباید از مصرف ویتامین‌ های خانواده‌ B غافل شوید. بهترین زمان مصرف این نوع ویتامین‌ ها نیز بعد از بیدار شدن از خواب می‌ باشد. جالب است بدانید که ویتامین‌ های ب جزو ویتامین‌ های محلول در آب هستند. به همین خاطر این قابلیت را دارند که به همراه غذا یا بدون غذا در هر زمانی که بخواهید مصرف شوند؛ اما اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که همواره بدنتان با کمبود ویتامین ب 12 روبرو می‌ باشد، پیشنهاد می‌ کنیم که برای به اکثر رساندن جذب این ویتامین توسط سلول‌ های بدن آن را صبح‌ ها به صورت ناشتا با معده‌ خالی و به همراه یک لیوان آب مصرف کنید که این گونه اثرگذاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

از جمله ویتامین‌ های گروه ب می‌ توانیم به B1 یا تیامین، B2 یا ریبوفلاوین، B3 یا نیاسین، B5 یا پانتوتنیک اسید، B6 یا پیریدوکسین، B7 یا بیوتین و B9 یا فولیک اسید و در نهایت B12 یا کوبالامین اشاره کنیم که وجود هر یک برای بدن ضروری و واجب می‌ باشد و ببشتر برای مغز و سلامت بافت های بدن مصرف می شود.

ویتامین D و زمان مصرف آن

بدن ما برای رشد سلولی، حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن و سلامت استخوان‌ ها به مهم‌ ترین ویتامین یعنی ویتامین D نیاز دارد؛ اما همان طور که شما نیز می‌ دانید، متاسفانه افراد در سرتاسر دنیا با کمبود ویتامین D مواجه هستند؛ زیرا ویتامین D به راحتی از طریق مواد غذایی به دست نمی‌ آید. در رابطه با این پرسش که هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟ باید بگوییم؛ شما در هر زمان از روز می‌ توانید ویتامین D را مصرف کنید؛ اما بهتر است این مکمل با وعده یا میان وعده‌ های غذایی به ویژه حاوی غذاهای چرب مصرف شود تا جذب مطلوب آن افزایش پیدا کند.

طی سال‌ های اخیر پزشکان یک تحقیق بر روی 50 فرد مسن انجام داده‌ اند. افرادی که ویتامین D را همراه با غذای حاوی چربی مصرف کردند، نسبت به سایر افرادی که همراه با وعده‌ های غذایی بدون چربی به مصرف این مکمل پرداخته‌ اند، میزان جذب ویتامین 32 درصد بالا بوده است. البته برخی از ویتامین‌ های D تحت تاثیر رژیم غذایی در بدن جذب نمی‌ شوند که می‌ توانیم به مکمل‌ های روغنی و میکرو زوم ویتامین D اشاره کنیم.

در رابطه با زمان مصرف ویتامین D این نکته را نیز در نظر داشته باشید که فعال شدن این مکمل به وجود سطح کافی منیزیم در بدن بستگی دارد. یعنی اگر بدن شما به دریافت منیزیم کافی بپردازد، ویتامین D جذب بالایی خواهد داشت. توجه داشته باشید برخی از تامین‌ های محلول در چربی همانند ویتامین E ممکن است بر روی جذب ویتامین D تاثیر بگذارد. ویتامین K در کنار ویتامین D نیز می‌ تواند در جهت تراکم مواد معدنی استخوان‌ های بدن مفید و مطلوب باشد. از جمله مهم‌ ترین عاملی که به تولید ویتامین D در بدن کمک می‌ کند، نور خورشید است.

هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟

 ویتامین E و زمان مصرف آن

در پاسخ به سوال افرادی که هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟ باید بگوییم که ویتامین E نیز همانند سایر ویتامین‌ ها اصول مخصوص خود را دارند. این مکمل جزو ویتامین های ضروری بدن است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی و اصلی نیز عمل می‌ کند. ویتامین E به منظور عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن و جریان خون لازم و ضروری بوده و جزو اصلی‌ ترین مکمل‌ های غذایی در سطح جهان به شمار می‌ روند. خوشبختانه باید بگوییم ویتامین E جزو آن دسته از ویتامین هایی است که در بسیاری از مواد غذایی وجود داشته و افراد می‌ توانند از طریق غذا آن را دریافت کنند و بسیار کم دیده شده است که افراد با کمبود ویتامین E مواجه شوند.

مگر در مواقع نادر که فرد دچار بیماری‌ های خاصی است که می توانیم به بیماری کرون یا فیبروز کیستیک یا سندروم روده‌ کوتاه اشاره کنیم که در این صورت پزشک مقادیر بالای ویتامین E را به صورت مکمل تغذیه‌ ای برای فرد بیمار تجویز می‌ نمایند. پزشکان متخصص تغذیه در این باره توصیه می‌ کنند که مکمل‌ های ویتامین E باید به همراه وعده‌ های غذایی مصرف شود؛ زیرا در سال 2019 مطالعه‌ ای در این باره بر روی 27 زن صورت گرفت که نشان داد زمانی که در طول روز چربی مصرف شود، جذب ویتامین E در بدن نیز افزایش پیدا می‌ کند.

به بیان دیگر وقتی در وعده‌ های غذایی شما به اندازه‌ کافی چربی وجود داشته باشد، لزومی ندارد که حتما ویتامین E را به همراه غذاهای سرشار از چربی مصرف کنید. در نظر داشته باشید که با وجود این که ویتامین E برای بدن بسیار ضروری و حیاتی می‌ باشد، مصرف زیاد آن نیز می‌ تواند برای بدن مضر باشد. به همین خاطر پزشکان به مصرف دوزهای بالای ویتامین E اشاره‌ ای نمی‌ کنند؛ زیرا مصرف دوز بالای این گونه از ویتامین‌ ها خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان سالم را افزایش می‌ دهد. به همین خاطر پیشنهاد می‌ کنیم، اگر قصد دارید به مصرف این نوع ویتامین بپردازید، حتما قبل از آن با پزشک متخصص و یا پزشک رژیم غذایی در این باره مشورت کنید.

ویتامین K و زمان مصرف آن

از دیگر ویتامین‌ های ضروری بدن می‌ توانیم به ویتامین K اشاره کنیم. این ویتامین شامل انواع گوناگون ویتامین‌ ها از جمله ویتامین K1 یا فیلوکینون و ویتامین K2 یا مناکینون تشکیل می‌ شود که تمامی آن ها در جهت سلامتی قلب، استخوان‌ ها و همچنین انعقاد خون مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از نظر بالینی در بزرگسالان کمبود ویتامین K بسیار نادر است، مگر اینکه افراد دچار برخی از اختلالات از جمله خونریزی و سوء جذب باشند یا مگر اینکه برخی از افراد یک داروهای خاصی مصرف می‌ کنند که این داروها در فرایند جذب ویتامین‌ ها تداخل ایجاد می‌ نماید.

در رابطه با زمان مصرف این ویتامین نیز باید بگوییم که شما در هر زمان از روز به همراه وعده‌ های غذایی یا میان وعده‌ های حاوی چربی می‌ توانید به مصرف ویتامین K بپردازید. به دلیل اینکه بیشتر افراد از طریق رژیم غذایی به دریافت ویتامین K مورد نیاز بدن خود به صورت روزانه می‌ پردازند، پزشکان مصرف مکمل های دوز بالای ویتامین K را توصیه نمی‌ کنند و پیشنهاد می‌ کنیم که برای مصرف این نوع ویتامین حتماً نزد متخصص مراجعه کنید.

ویتامین K جزو آن دسته از ویتامین‌  های بی‌خطر بوده و عوارض جانبی خاصی را نیز به همراه ندارد؛ اما می‌ تواند در زمان مصرف با داروهای ضد انعقاد خون تداخل ایجاد کند. بهترین کار این است که قبل از مصرف این نوع از داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید و فراموش نکنید که ویتامین K را از ویتامین‌ های محلول در چربی مانند E و A جدا مصرف کنید. البته لازم است بگوییم که مصرف ویتامین K به همراه ویتامین D کاملاً مفید بوده و باعث ارتقا و بهبود سلامت استخوان‌ ها و همچنین سطح نرمال کلسیم در بدن می‌ گردند.

هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟

ویتامین های دوران بارداری

بارداری جزو یکی از مهم‌ ترین دوره‌ های هر بانویی است که باید به توصیه‌ های پزشک در خصوص مصرف ویتامین و مکمل‌ ها توجه داشته باشد. از جمله مکمل‌ های ضروری دوران بارداری می‌ توانیم به اسید فولیک، آهن، کلسیم و ید اشاره کنیم. مصرف هر کدام از این ویتامین‌ ها برای داشتن یک فرزندی سالم اهمیت بسیار وافری دارد؛ زیرا با فراهم آوردن انرژی و ساخت بافت و ترکیبات بافتی به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی تولید مثل و بقای طبیعی بدن دارای اهمیت هستند.

آهن یکی از مکمل‌ های ضروری و مولتی ویتامین‌ های دوران بارداری است که حتما باید 2 برابر مصرف شود. برای مصرف آهن پیشنهاد می‌ کنیم که به صورت خوراکی و در قالب دوز صحیح روزانه مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله ویتامین‌ های ضروری دیگر این دوران می‌ توانیم به ویتامین E و ویتامین A اشاره کنیم.

این دسته از ویتامین‌ ها جزو مواد معدنی لازم و ضروری برای سلامتی شما و فرزندتان در طول برداری محسوب می‌ گردد. تحقیقات نشان داده که ویتامین‌ های دوران بارداری نقش بسیار حیاتی را در رشد مغز کودک ایفا می‌ کند. همچنین آن دسته از مادرانی که در طول روز با تجویز پزشک به مصرف ویتامین می‌ پردازند با کاهش خطر ابتلا به اختلالات روانی در کودکانشان نیز مواجه می‌ شوند. زمانی که فرد اقدام به بارداری می‌ کند شروع مصرف ویتامین‌ ها ضروری است. این مواد معدنی محدودیت زمانی خاصی ندارند و شما در هر زمانی از روز که بخواهید می‌ توانید آن‌ ها را میل کنید.

زمان مصرف ویتامین برای ورزشکاران

ورزشکاران، بدنسازان و افرادی که به هر دلیلی در طول روز فعالیت‌ های جسمانی زیادی دارند، نسبت به سایر افراد عادی که فعالیت‌ های چندانی در طول روز ندارند، نیاز بیشتری به انواع ویتامین‌ ها و مکمل‌ های غذایی خواهند داشت. به همین خاطر بهتر است که بهترین زمان مصرف این ویتامین‌ ها در دوران ورزش را بدانید:

زمان مصرف ویتامین برای ورزشکاران

  • افرادی از فعالیت‌ های جسمی مانند بدنسازی بهره می‌ برند، باید ویتامین آ را حتما در کنار وعده‌ های غذایی مصرف کنند تا جذب ویتامین آ در این صورت افزایش پیدا کند.
  • در خصوص مصرف مکمل ویتامین C در بدنسازی نیز پیشنهاد می‌ کنیم که حتما 30 دقیقه قبل از صبحانه یا 2 ساعت بعد از وعده‌ های غذایی یا اگر با معده‌ خالی مصرف شود جذب آن بهتر خواهد بود که تمامی این موارد طی تحقیقات انجام شده اثبات شده‌ اند.
  • در پاسخ به سوال افرادی که همواره این پرسش را دارند که هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟ در هنگام ورزش باید بگوییم ورزشکاران و بدنساز کاران اگر به مصرف ویتامین‌ های گروه ب می‌ پردازند، باید این ویتامین‌ ها را قبل از ورزش و با معده‌ خالی مصرف کنند تا در تامین انرژی مورد نیاز آن ها برای انجام فعالیت‌ های ورزشی موثر واقع شود.
  • در رابطه با ویتامین E  نیز باید بگوییم بهترین زمان مصرف ویتامین E در بدنسازی بعد از انجام دادن تمرینات ورزشی و یا هنگام مصرف وعده‌ های غذایی می‌ باشد.
  • ویتامین B6 در تولید انرژی و کاهش دادن استرس همان طور که اشاره نمودیم، تاثیر بسیار وافری دارد. به همین خاطر پیشنهاد می‌ کنیم قبل از شروع ورزش کردن و یا زمانی که مدتی از مصرف غذای شما گذشته است و معده کاملا پر نمی‌ باشد به مصرف ویتامین ب 6 بپردازید.
  • زمان مصرف مکمل ویتامین دی در هنگام بدنسازی معمولا با وعده‌ های غذایی صورت می‌ پذیرد.

کلام آخر

در آخر باید اشاره کنیم که زمان دقیق مصرف هر کدام از ویتامین‌ ها و مکمل‌ های غذایی به نوع این مواد مغذی بستگی دارد. بنابراین برخی از این نوع مواد باید همراه با معده‌ خالی و برخی دیگر نیز همراه با وعده‌ های غذایی مصرف شوند تا جذب آن ها در بدن افزایش پیدا کند. به همین خاطر توصیه می‌ کنیم که حتما قبل مصرف کردن هر نوع ویتامینی در رابطه با زمان مصرف مکمل‌ ها حتما تحقیقات لازم را به عمل آورده و بدانید که برای هر ویتامینی چه میزان دوز مناسب می‌ باشد؛ زیرا در صورت مصرف بیش از حد می‌ توانید به سلامتی خود آسیبات جبران ناپذیری وارد کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت الو درمان سعی بر این داشته تا شما را هر ویتامین رو چه زمانی مصرف کنیم؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر پیشنهاد و انتقادی می توانید از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا