عمومی

انواع روش های لیفت و جوانسازی صورت【سال1402】⚡

ما قصد داریم در این مقاله مطالبی در مورد انواع روش های لیفت و جوانسازی صورت را به شما عزیزان ارائه دهیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید. پوست صورت یکی از ملاک های اصلی زیبایی در انسان ها محسوب می شود. با افزایش سن، استرس زیاد، رژیم غذایی نامناسب و … تغییراتی در پوست ایجاد می شود که از جمله آنها می توان به افتادگی پوست، افزایش چین و چروک های پوست اشاره کرد و در این صورت افراد باید به پزشک مراجعه کرده و مراقبت های لازم را انجام دهند. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

لیفت و جوانسازی صورت چیست؟

لیفت صورت یکی از بهترین روش های جوانسازی صورت محسوب می شود که در جراحی لیفت صورت، جراح از روش های مختلفی برای زیباسازی و جوانسازی صورت استفاده می کند و همچنین روش های بسیاری برای جوانسازی و لیفت صورت وجود دارد که غیر جراحی می باشد. عوامل مختلفی مانند افزایش سن، رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن، خواب ناکافی، استرس زیاد، قرار گرفتن در معرض آفتاب و … باعث کاهش چربی پوست و ایجاد چین و چروک، افتادگی پوست صورت یا آکنه می شود که برای درمان و مراقبت های بیشتر باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

لیفت صورت یا سفت کردن پوست می تواند پوست را جوان کند و در این روش درمانی خاصیت ارتجاعی پوست از طریق روش های پزشکی افزایش می یابد که در این روش زیبایی پوست اضافی صورت برداشته شده و پوست کشیده می شود. روش های مختلف لیفت صورت وجود دارد که شامل با نخ بلند کنید، تزریق بوتاکس، هایفوتراپی و تزریق ژل و همچنین تزریق چربی می باشد و غیر جراحی می باشد. لیفت صورت یکی از روش های مورد پسند افراد مختلف برای جوانسازی صورت است که چندین دهه است که وجود داشته است، اما امروزه با روش های مدرن و فناوری های پزشکی از انواع مختلفی از لیفت صورت استفاده کرده اند.

لازم است بدانید که در دنیا پیشرفته امروزه پزشکی انواع لیفت صورت شامل روش های جراحی لیفت صورت، لیفت صورت غیرجراحی و روش های کم تهاجمی مانند لیفت صورت با نخ می باشد که خانم ها و آقایان در سنین مختلف مشتاق به انجام آن ها هستند تا جوان و زیبا به نظر برسند. به دلیل کاهش تولید کلاژن در پوست، خاصیت ارتجاعی آن کاهش یافته و پوست صورت آویزان می شود. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه نمایید.

لیفت و جوانسازی صورت چیست؟

انواع روش های لیفت و جوانسازی صورت

روش های لیفت و جوانسازی صورت انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • لیفت صورت با استفاده از نخ PDO: این نخ ها سلول های پوست را تحریک می کنند و در نتیجه تولید کلاژن را در ناحیه مورد استفاده افزایش می دهند. نخ PDO روی ابرو، خط فک و پیشانی مورد استفاده قرار می گیرد. شما عزیزان برای انجام لیفت و جوانسازی صورت می توانید به بهترین دکتر پوست در ایران مراجعه نمایید.
 • لیفت صورت با تکنیک تزریق چربی: در روش لیفت صورت با تزریق چربی، چربی از شکم یا ران افراد خارج شده و سپس ناخالصی های چربی بدن حذف شده و به نواحی مورد نظر تزریق می شود. این روش جوانسازی و لیفت صورت به دلیل استفاده از چربی خود بدن عمر مفید و بالایی دارد و لیفت صورت با استفاده از تزریق چربی برای افراد میانسال توصیه می شود.
 • لیفت صورت با تکنیک هایفوتراپی: در روش هایفوتراپی لیفت صورت از امواج اولتراسوند برای تولید و افزایش کلاژن پوست توسط پزشک متخصص استفاده خواهد شد. این امواج به لایه های زیرین پوست وارد شده و با تحریک کلاژن پوست باعث کشیدگی آن می شود. این روش لیفت صورت بی خطر و بدون درد است و عوارض بسیار کم یا کوتاه مدتی دارد، بنابراین برای کسانی که از تزریق و جراحی می ترسند انتخاب درستی خواهد بود.
 • لیفت صورت با لیزر یا تکنیک اندولیفت: در این روش لیفت صورت ابزار اصلی جوانسازی لیزر است. لیزر مورد استفاده در اندولیفت دارای طول موج 1470 نانومتر است و با هدف قرار دادن رشته های کلاژن پوست، چربی انباشته شده در زیر پوست را تجزیه می کند.
 • لیفت صورت با تکنیک اسپلیت: روش اسپلیت لیفت صورت ترکیبی از میکرونیدلینگ و رادیوفرکوئنسی است و یکی از روش های غیر جراحی برای سنین مختلف محسوب می شود. ترکیب این دو روش لیفت صورت را موثرتر و ماندگارتر می کند. این روش بر روند کلاژن سازی پوست تاثیر مثبت دارد و حالت ارتجاعی پوست شما را باز می گرداند و از این طریق طراوت و جوانی را برای شما به ارمغان می آورد.
 • لیفت صورت با تکنیک تزریق ژل: یکی از رایج ترین روش های لیفت صورت غیر جراحی، روش تزریق ژل است. بسته به محل تزریق، سن، نوع پوست و میزان چین و چروک و ضایعات پوستی، ژل ها انواع مختلفی دارند. ژل های مختلفی استفاده می شود. تزریق ژل با حجم دادن و پر کردن به نواحی مختلف پوست صورت، چین و چروک هایی مانند خطوط پیشانی، خط خنده و خطوط اخم را از برطرف کرده و زیبایی را به افراد هدیه می کند.
 • لیفت صورت با جراحی: تمامی روش های معرفی شده تا الان روش های غیر جراحی و غیر تهاجمی بوده اند. اما در این روش ها ماندگاری لیفت صورت موقتی است و نیاز به ترمیم و تمدید در فواصل معین دارد. در حین لیفت صورت جراحی، جراح چربی اضافی و قسمت های شل شده پوست را برای جوان سازی آن برمی دارد و در این روش بیمار باید کاملا بیهوش شود.

اقدامات قبل از لیفت و جوانسازی صورت

اقدامات قبل از لیفت و جوانسازی صورت در روند درمان و زیبایی مهم هستند که عبارتند از:

 • قبل از تصمیم گیری در مورد لیفت صورت، با روش های مختلف آشنا شوید، مطالعه کنید و در مورد عوارض احتمالی فکر کنید.
 • قبل از انجام لیفت صورت، احتمال حساسیت یا عدم حساسیت به روش مورد استفاده را بپرسید و اطلاعات خود را کامل کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که با جراح در مورد روش و فرآیند مشاوره داشته باشید.
 • لازم است تا مصرف الکل و تنباکو دو هفته قبل از عمل و همچنین از مصرف داروهای ضد انعقاد دو هفته قبل از عمل خودداری کنید تا دچار مشکل نشوید.
 • در روز عمل آرایش نکنید و همچنین اگر تجربه قبلی در مورد روش جوانسازی دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • پس از لیفت و جوانسازی صورت، 4 تا 7 ساعت استراحت کرده و خواب کافی داشته باشید.
 • برای کاهش کبودی و تورم لازم است تا منظم و مرتب از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید تا کبودی و ورم صورت کاهش یافته و زیبایی صورت خود را نشان دهد.

فواید جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی و لیفت صورت فواید بسیاری را به همراه دارد که به شرح زیر است:

 • خطوط عمیق لبخند که معمولا در نزدیکی لب ها و گوشه های بیرونی چشم ظاهر می شوند را از بین می برد.
 • خطوط عمودی و افقی و چین و چروک روی پوست را برطرف کرده و زیبایی را به ارمغان خواهد آورد.
 • حجم نواحی مختلف صورت که به دلیل از دست دادن چربی و عضله حجم خود را از دست داده اند را افزایش خواهد داد.
 • اصلاح افتادگی پوست پشت صورت و گردن
 • ظاهر گودی ها و کیسه های زیر چشم را اصلاح کنید
 • ابروها را بلند کرده و افتادگی پلک بالایی را اصلاح کنید
 • افتادگی لب ها را برطرف کرده و به از بین بردن خطوط ماریونت که می تواند چهره را غمگین کند، کمک می کند.

فواید جوانسازی و لیفت صورت

مراقبت های بعد از جوانسازی و لیفت صورت

مراقبت های بعد از جوانسازی و لیفت صورت بسیار موثر خواهد بود که در ادامه مقاله به شرح آن ها می پردازیم:

 • از تماس با خورشید پرهیز کرده و آرایش کردن بعد از جراحی ممنوع است. پس از جراحی باید از خودتان بیشتر مراقبت کرده و همچنین نباید به صورت و بخیه ها فشار وارد شود که در این صورت در انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی شدید باید برای مدتی تامل کنید.
 • در ماه اول پس از جراحی از سشوار برای خشک کردن مو و بدن خود استفاده نکنید.
 • داروهای تجویز شده را طبق مهلت تعیین شده توسط پزشک و در زمان مشخص مصرف کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود و دچار عوارض جانبی نیز نشوید.
 • نوشیدن آب و مایعات فراوان در ماه اول پس از جراحی موجب می شود تا زود تر بهبود یافته و به زندگی عادی خود باز گردید.
 • پس از جراحی جوانسازی و لیفت صورت باید در زمان مشخص بانداژ صورت را در دو هفته اول پس از لیفت صورت انجام دهید تا نتایج مثبتی حاصل شود.
 • برای برداشتن بخیه از صورت دقیقاً در زمان تعیین شده توسط پزشک مراجعه کنید. برداشتن بخیه ها دیر یا زود می تواند باعث ناراحتی پوست شود.
 • به مدت دو هفته پس از لیفت صورت و تا زمانی که بانداژها را باز کرده و بخیه ها را برداشته اید، باید هنگام خواب سر را بالاتر از بدن قرار دهید که در این صورت می توانید از دو بالش زیر سر خود استفاده کرده و خواب راحتی داشته باشید.

عوارض جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی و لیفت صورت نیز مانند روش های دیگر دارای عوارضی می باشد که در همه افراد یکسان نیست از جمله:

 • هماتوم: هماتوم مجموعه ای از خون در زیر پوست است که باعث تورم و فشار می شود که شایع ترین عارضه بعد از جراحی لیفت صورت است. این وضعیت تا 24 ساعت پس از جراحی رخ می دهد و درمان معمولاً شامل جراحی بیشتر برای جلوگیری از صدمات بافتی است.
 • ایجاد زخم: زخم های حاصل از برش ها دائمی هستند اما پوشیده از مو هستند. در موارد نادر، بریدگی ها می توانند باعث ایجاد زخم های برجسته و قرمز شوند. برای بهبود ظاهر این زخم ها از تزریق استروئید و سایر درمان ها استفاده می شود.
 • آسیب عصبی: آسیب عصبی، اگرچه بسیار کم است، اما می تواند به طور کوتاه مدت یا همیشگی بر اعصاب کنترل کننده تأثیر بگذارد. فلج دائمی عضله باعث گیجی در تقارن صورت و حالات چهره می شود و برخی از روش های جراحی می تواند این وضعیت را بهبود بخشد.
 • از دست دادن پوست: با احتمال بسیار کم، لیفت صورت می تواند منجر به مشکلاتی در خون رسانی به بافت های صورت شود. در این وضعیت پوست تخریب می شود که با دارو درمان می شود و در برخی موارد پزشک ممکن است برای پیشگیری و کنترل از آسیب بیشتر عمل جراحی را توصیه کند.

لازم است بدانید که اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید و یا از داروی خاصی استفاده می کنید، پزشک متخصص باید از این موضوع آگاه باشد، نادیده گرفتن در این مورد ممکن است تا عوارض متعدد و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. اگر این مشکل را به پزشک بیان کنید، ممکن است به شما توصیه کند که مصرف برخی از آنها را متوقف کنید یا در صورت لزوم، یک جایگزین را توصیه کند که در هر صورت برای شما مفید خواهد بود. هزینه این عمل جراحی به عوامل بسیاری بستگی دارد، به عنوان مثال تعداد خطوط و چین و چروک های فرد و همچنین نوع پوست مشتری نیز ممکن است در این مسئله تاثیرگذار خواهند بود.

عوارض جوانسازی و لیفت صورت

کلام آخر

تکنیک های مختلف لیفت صورت وجود دارد که بر نتیجه عمل جراحی تاثیر مثبت یا منفی می گذارد. امروزه تکنیک های قدیمی لیفت صورت که صرفاً بر سفت کردن پوست تلاش می کنند، روش های مدرن و جدیدی نیز به جوانسازی صورت و زیبایی و همچنین برای دستیابی به ظاهری جوان و طبیعی کمک می کنند که برای انجام این کار و جوانسازی تخصصی باید به پزشک متخصص و با تجربه مراجعه نمایید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت الو درمان سعی بر این داشته تا شما را با انواع روش های لیفت و جوانسازی صورت آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر پیشنهاد انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا