عمومی

فواید یوگا در سبک زندگی【سال1402】❤️

امروزه روز به روز افراد به دسته‌ علاقه‌ مندان ورزش یوگا می‌ پیوندند. یوگا یک ورزش جسمی و ذهنی بوده که بسیاری از افراد از تاثیر شگفت‌ انگیز و فواید آن در زندگی خود آگاه نیستند و تنها نام آن را شنیده‌ اند. اگر شما نیز دوست دارید با فواید یوگا در سبک زندگی خود آگاه شوید، در وهله‌ اول باید بدانید که یوگا چیست و چگونه باید این ورزش را انجام داد؟ تنها نکته‌ ای که لازم است بدانید این است، اگر شما در زندگی احساسات متفاوتی اعم از ترس، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌ کنید، مطمئنا مطالعه‌ این مقاله می‌ تواند تغییرات فاحشی را در سبک زندگی شما ایجاد کند. با ما همراه بمانید.

یوگا چیست؟

یوگا از تاریخچه‌ بسیار پرباری برخوردار می‌ باشد، به طوری که می‌ توانیم بگوییم این ورزش به 7000 سال پیش باز می‌ گردد و هزاران سال است که افراد آگاه این ورزش را در زندگی خود جای داده‌ اند؛ اما هر چه زمان می‌ گذرد، ورزش یوگا طرفداران خود را پیدا می‌ کند. به طوری که می‌ توان آن را پدیده‌ قرن دانست. یوگا در کل یک آیین معنوی است و بر روی تمرینات ذهنی، جسمی و روحانی تمرکز خود را گذاشته است تا بتواند به ارتقاء سطح کیفی زندگی افراد بپردازد.

در کل در این ورزش افراد به تمرینات تمرکزی، جسمی، تنفس عمیق و رها سازی ذهن می‌ پردازند تا بتوانند در مقابل به آرامش و مراقبه دست پیدا کنند. یوگا و ورزش مدیتیشن ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند و می‌ توانند به پیشگیری از بسیاری بیماری‌ ها همچون آلزایمر، مشکلات قلبی عروقی، افسردگی و اضطراب بپردازند. به همین خاطر است که بهترین دکتر آلزایمر در تهران همیشه به مراجعه کنندگان خود ورزش یوگا را پیشنهاد می‌ دهد.

مردان و زنان یوگا کار با توجه به تمرینات تنفسی و وضعیت بدنی که دارند، این تمرینات تمرکز و ریلکسیشن را از طریق یوگا به مغز و بدن خود اتصال می‌ دهند. به جرئت می‌ توانیم بگوییم که یوگا در سرتاسر جهان به یک تجارت چند میلیاردی تبدیل شده و در این حوزه دوره‌ های مربیگری و کلاس‌ های گوناگونی برگزار می شود و فیلم‌ های آموزشی و تجهیزات متفاوتی در این زمینه توزیع می‌ گردد. اگر شما نیز دوست دارید با فواید یوگا در سبک زندگی خود آشنا شوید، با ما همراه باشید.

فواید یوگا در سبک زندگی

فواید یوگا از نظر جسمی و پیشگیری از بیماری ها

همان طور که گفتیم یکی از مهم ترین فواید یوگا برای مشکلات چسمی است که در نتیجه با آرامش روحی، آرامش ذهنی، تعادل انرژی در بدن و کاهش تحریک‌ پذیری می‌ تواند به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند که در ادامه نتیجه‌ تمرینات مداوم یوگا را با یکدیگر بررسی می‌ کنیم:

  1. کنترل افسردگی: یکی از مهم ترین فواید یوگا در سبک زندگی این است که می‌ تواند به درمان استرس، اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی در افراد بگردد. متاسفانه اضطراب و افسردگی امروزه در میان جوانان بسیار شایع شده و با مداخلات روانشناختی و دارویی قابل حل است. یوگا به عنوان نوعی ورزش ذهن و بدن به خوبی می‌ تواند به کاهش استرس پرداخته و یک جایگزین عالی جهت بهبود اعتماد به نفس، بهبود کارایی، افزایش احساس آرامش و افزایش توجه می‌ باشد.
  2. کمک به مشکلات قلبی و عروقی: آیا می‌ دانستید که یوگا خون را رقیق می‌ کند و حتی می‌ تواند خطر حمله‌ قلبی و سکته را در افراد کاهش دهد؟ همه‌ ما می‌دانیم که سکته معمولا در اثر لخته شدن خون ایجاد می‌ شود. مطالعات نشان داده که یوگا ضربان قلب در حال استراحت را کاهش داده و می‌ تواند میزان استقامت بدنی افراد را به میزان قابل توجهی افزایش بدهد. شما می‌ توانید به ایجاد تعادل اکسیژن خون در طول ورزش بپردازید. درست است که یوگا ورزش هوازی نبوده؛ اما می‌ تواند به عملکرد قلب و عروق بهبود داده و ضربان قلب را در حالت تعادل نگه دارد.
  3. اعتیاد: در فلسفه‌ بودایی این موضوع عنوان شده وکه ریشه‌ اعتیاد از ذهن انسان‌ ها نشات می‌ گیرد. منظور از اعتیاد می‌ تواند علاوه بر اعتیاد داشتن به مواد مخدر، پرخوری و زیاده‌ روی در سایر اعمال ما باشد. تمرینات مراقبه که در یوگا وجود دارد، سعی بر آگاه سازی معتادان دارد تا بتوانند اساسی‌ ترین تجربه‌ انسانی خود را بپذیرند و با آگاهی دست به انجام کارها بزنند. به همین خاطر می‌ توانیم بگوییم که یکی از ارزشمندترین فواید یوگا در سبک زندگی مراقبت و محبت‌ آمیز برخورد کردن با جسم و بدن خود است. این ورزش شما را از آسیب‌ های ناشی از بی‌ احترامی به بدن خود نجات می‌ دهد و سعی بر آن دارد تا شما را به دوست داشتن خود عادت دهد.
  4. درمان بی‌خوابی: بسیاری از افراد با توجه به فکر و ذکر و اضطراب و استرسی که در طول روز تجربه می‌ کنند، از سطح کیفی خواب بسیار پایینی برخوردار هستند. یوگا در افزایش آرامش و ایجاد حالت روانی متعادل نقش بسیار پر رنگی را دارد و تاثیر بسیار بالایی بر کیفیت خواب شما و همچنین بهبود بی‌ خوابی دارد. تمامی این مطالب گفته شده، توسط دانشمندان به ثبت رسیده و نشان می‌ دهد که تمرینات منظم یوگا موجب می‌ شود که نه تنها سطح کیفی خواب شما بهبود پیدا کند؛ بلکه باعث می‌ شود احساس بهتری در هنگام صبح پس از بیدار شدن داشته باشید. داروهایی که برای درمان بی خوبی تجویز می‌ شوند، عوارض جانبی زیادی همچون نقص عملکردی روانی، خلق و خوی نامطبوع و حالت گیجی را به دنبال دارند؛ اما یوگا با روش‌ های آرام‌ سازی موجب آرامش عضلانی، آرامش فکری و جسمی و بالا رفتن حالت روانی متعادل در افراد می‌ گردد.

فواید یوگا در سبک زندگی

فواید یوگا در جهت رسیدن به آرامش ذهن

از شگفت‌ انگیزترین فواید یوگا در سبک زندگی را می‌ توان در آرامش جسمی و روحی جستجو کرد که شامل موارد زیر هستند:

  1. ایجاد تمرکز و تعادل بیشتر: با توجه به تمریناتی که در یوگا گنجانده شده افراد می‌ توانند به پرورش قوه‌ تمرکز خود بپردازند. در ورزش یوگا یک سری از تمرینات جهت ایجاد هماهنگی وجود دارد که باعث بالا رفتن میزان تمرکز و توانایی مغز شده و افراد به مرور زمان افراد می‌ توانند تمرکز ذهنی بیشتری بر روی انجام بسیاری از فعالیت‌ ها داشته باشند.
  2. بالا رفتن میزان روحیه: این ورزش کمک می‌ کند تا با آزادسازی اندورفین حال همه خوب شود. یوگا تاثیر مستقیم خود را بر روی بدن می‌ گذارد و همچون یک مسکن طبیعی عمل می‌ کند. افزایش و تحریک ترشح اندورفین باعث بهبود خلق و خوی ورزشکاران و افراد می‌ گردد.
  3. غلبه کردن بر مشکلات: مطمئنا غصه خوردن و تلاش کردن برای فراموش کردن یک مشکلی هیچ کاری را از پیش نبرده و می‌ تواند زندگی را برای شما دشوار و زمانبر کند. دانشمندان معتقد هستند که این گونه از افراد با انجام ورزش یوگا می‌ توانند برای مقابله با ضربه‌ روحی و تجربیات دردناک خود مانند از دست دادن عزیزان و یا تصادف یک راهبرد بسیار خوب و کاربردی داشته باشند.
  4. بهبود عملکرد مغز: طبق چندین تحقیقات انجام شده دانشمندان دریافتند که از دیگر فواید یوگا در سبک زندگی بهبود عملکرد مغز و بالا رفتن سطح انرژی مغز می‌ باشد. در حقیقت تمرینات یوگا تاثیرات مثبتی بر روی مغز می‌ تواند داشته باشد. به گونه‌ ای که این ورزش دقت و حافظه‌ افراد را بهبود بخشیده و می‌ تواند بر روی روحیه و خلق و خوی آن ها تاثیر مثبتی بگذارد. سرعت پاسخگویی ذهن بالا می‌ رود و فعالیت‌ های مغزی بر روی رفتارهای هدفمند و پاسخ‌ های عاطفی تمرکز خود را می گذارند.

تاثیر یوگا بر لاغری

آیا می‌ دانید که در کنار رژیم غذایی مناسب انجام دادن یوگا نیز کمک وافری به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندامی ایده‌ آل می‌ گردد؟ بسیاری از افرادی که نزد بهترین دکتر تغذیه در تهران می‌ روند، علاوه بر اخذ یک برنامه غذایی مناسب، تمرینات یوگا نیز به آن ها پیشنهاد می شود. محققان ورزشی عقیده دارند که انجام دادن تمرینات یوگا باعث کاهش وزن شده و اگر افراد این ورزش را به طور روزانه و منظم انجام دهند، می‌ توانند به تناسب اندام ایده‌ آل خود دست پیدا کنند. در این زمینه پیشنهاد می‌ کنیم، اگر قصد دارید به تناسب اندام برسید، به سراغ تمرینات سبک‌ های قدرتی ورزش یوگا آشتانگا بروید.

معمولا این جلسات تمرینی حدودا 90 دقیقه به طول انجامیده و سبک‌ ها به گونه‌ ای هستند که موجب گردش خون در بدن افراد می‌ گردند و فرد مجبور به صرف انرژی و کالری بیشتری خواهد شد. علاوه بر آن این ورزش‌ ها به تقویت عضلات بدن کمک وافری کرده و استخوان‌ ها جهت تحمل فشارهای تمرینی بسیار مقاوم‌ تر از قبل می‌ شود.

از فواید یوگا در سبک زندگی لاغری و رسیدن به تناسب اندام است. همه‌ ما می‌ دانیم یوگا ورزشی است که بر پایه‌ علوم روحی و روانی شکل گرفته و قدمت بسیار بالایی دارند. امروزه بسیاری از افراد علاوه بر بهره بردن از یوگا در حوزه‌ روح، ذهن، فکر و اندیشه‌ خود برای رسیدن به لاغری نیز از آن کمک می‌ گیرند. یوگا مراقبت از جسم را به فرد آموزش می‌ دهد و کمک می‌ کند که افراد نسبت به جسم و روح خود آگاهی بالایی داشته باشند.

منظور از هاتا یوگا چیست؟

یکی از سبک‌ های قابل توجه در این ورزش، هاتا یوگا است که در بسیاری از کشورها مورد استقبال عموم قرار گرفته است. در حقیقت تمرین‌ های بدنی و تنفسی هاتا یوگا به ورزشکاران کمک می‌ کند تا بتوانند به تعادل بدنی و آرامش ذهنی دست پیدا کنند. هاتا یوگا از دو بخش (ها) به معنای خورشید و (تا) به معنای ماه تشکیل شده است. هدف این ورزش این است که بین انرژی خورشید و ماه تعادل ایجاد کرده و یگانگی میان انرژی‌ های این دو برقرار کند.

یوگا فلسفه‌ کامل زندگی را به انسان‌ ها آموخته و بر نحوه‌ ارتباط انسان‌ ها با تجربیات بیرونی و درونی خود جهت رسیدن به آرامش درونی تمرکز خود را گذاشته است. این ورزش از یوگی‌ های باستانی به ارث رسیده و مطالعاتی که بر روی آن انجام شده نشان می‌ دهد، این حرکات الهام گرفته از حرکات کششی جانوران به ویژه گربه‌ سانان است که انسان‌ ها با انجام دادن آن می‌ توانند به سلامتی جسمی و ذهنی کامل دست پیدا کنند.

تمرینات هاتا یوگا به گونه‌ ای می‌ باشد که به تقویت عضلات و دردهای مفاصل کمک بسیار وافری کرده و موجب قوی شدن بدن شما می‌ گردد. اگر می‌ خواهید اندام‌ های داخلی شما مانند قلب، ریه و غدد کارایی بیشتری پیدا کنند، حتما کاتا یوگا را به شما پیشنهاد می‌ کنیم. این تمرینات باعث افزایش انعطاف پذیری بدن، بالا رفتن میزان قدرت عضلانی، بهبود دردهای کمر و پا، بهبود آرتریت و رماتیسم و افزایش سلامت قلب می‌ گردند.

منظور از هاتا یوگا چیست؟

فواید یوگا برای صورت

آیا می‌ دانستید یوگا صورت نیز وجود دارد؟ یوگا صورت یک روش طبیعی برای حفظ جوانی و سلامت پوست و صورت شما می‌ باشد. معمولا بسیاری از افراد ترجیح می‌ دهند که برای حفظ جوانی و سلامت پوست صورت خود به جای اینکه از یک سری مواد شیمیایی و لوسیون‌ های صنعتی استفاده کنند، به سراغ شیوه‌ های طبیعی و خانگی بروند. شیوه‌ هایی که در عین سلامتی می‌ توانند نتیجه‌ بسیار مثبتی را نیز به دنبال داشته باشند. طبق آمار به دست آمده بسیاری از افراد در طول انجام تمرینات یوگا توانسته‌ اند، به یک پوست سالم و ایده‌ آل دست پیدا کند. منظور از یوگا صورت انجام دادن یک سری از ماساژهای صورت و تمریناتی است که به تحریک کردن ماهیچه‌ ها، پوست و سیستم لنفاوی می‌ پردازد.

این تکنیک‌ ها، ماهیچه‌ ها را در حالت ریلکسیشن و آرامش قرار داده و آن‌ ها را از هر گونه فشار، استرس و نگرانی نجات می‌ دهد. کارشناسان در این باره توصیه می‌ کنند که بهتر است، در حین انجام تمرینات یوگا، ماهیچه‌ های صورت خود را در حالت آرام نگه دارید. شما باید در وهله‌ اول بتوانید سبک زندگیتان را اصلاح کنید، به موقع بخوابید، تغذیه‌ سالم مصرف کنید، استرس و نگرانی‌ ها را از او دور کرده و از ضد آفتاب‌ های مناسب در مقابله با اشعه‌ های خورشیدی بهره ببرید. آن دسته از تمرینات یوگا که کندتر هستند، بهترین تمرینات برای رساندن خون به ماهیچه‌ های زیر پوست می‌ باشد. به همین خاطر ما یوگا هاتا را برای شما پیشنهاد می‌ دهیم.

کلام آخر

در آخر باید بگوییم که اگر قصد دارید یکی از فعالیت‌ های بدنی را انتخاب کنید، ما یوگا را به شما عزیزان پیشنهاد می‌ دهیم. یوگا یکی از بهترین ورزش‌ ها در جهت بهبود شرایط جسمی و روحی می‌ باشد. اگر می‌ خواهید بسیاری از ناراحتی‌ های جسمی و روحی خود را از میان بردارید، می‌ توانید بر روی ورزش یوگا حساب کنید.

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت الو درمان سعی بر این داشته تا شما را با فواید یوگا در سبک زندگی آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر پیشنهاد انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4.9/5 - (11 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا