عمومی

ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟【سال1402】✅

ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟ امروزه یکی از مسائل چالش برانگیز و مورد بحث جوامع ترمیم پرده بکارت می‌ باشد که بسیاری از دخترها به دنبال انجام آن هستند. سوال اینجاست که آیا ترمیم بکارت امکان پذیر است و این روش به چه شکل صورت می‌ پذیرد؟ در کل راه های گوناگونی برای ترمیم باکرگی وجود دارد که اصلی‌ ترین روش آن عمل جراحی می‌ باشد. معمولا پرده بکارت به دلیل انجام برخی از فعالیت‌ های سنگین، ورزش کردن و بر اثر برخی از حوادث و تصادفات از بین می‌ رود. در چنین شرایطی بانوان می‌ توانند به صورت قانونی به ترمیم پرده بکارت بپردازند. در ادامه همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت یا غشای هایمن یکی از بخش‌ های اندام تناسلی زنان می‌ باشد. منظور از پرده بکارت بافتی شبیه به یک واشر لاستیکی بیضی شکلی است که به طور کامل دهانه واژن را می‌ پوشاند. این غشای حلقه‌ ای شکل معمولاً بسیار انعطاف پذیر بوده و در برخی از مواقعی نازک و یا سفت و ضخیم است. یعنی با توجه به تفاوت افراد پرده‌ های بکارت نیز از لحاظ جنس با یکدیگر تفاوت دارند و در حدود ۱ تا ۲ سانتی ورودی واژن قرار گرفته‌ اند. همان طور که اشاره کردیم اندازه، شکل و ضخامت پرده بکارت در افراد متفاوت است و نوع دقیق آن توسط بهترین دکتر زنان در کرج شناسایی می‌ شود.

این شکل و اندازه پرده بکارت به مرور زمان قابل تغییر هستند؛ یعنی هنگامی که به دنیا می‌ آیید، پرده بکارت معمولا یک تکه بافت حلقه‌ ای شکل است که دهانه واژن را احاطه کرده است. گاهی اوقات پرده بکارت فقط در قسمت پایین دهانه واژن دیده می‌ شود و در موارد بسیار نادر این پرده کل دهانه واژن شما را می‌ پوشاند و باعث ایجاد مشکلاتی نیز در طول دوران قاعدگی می‌ گردد. حال سوال اینجاست که ترمیم پرده‌ بکارت به چه شکل است؟ در ادامه به این موضوع می‌ پردازیم.

ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟

عوامل تاثیرگذار در پارگی پرده بکارت

پرده بکارت همان طور که اشاره کردیم؛ همانند سایر بافت‌ های بدن یک قسمت بسیار انعطاف پذیری است که حتی می‌ تواند به راحتی کشیده شود. پرده بکارت شاید با اولین فشار پاره نشود؛ اما در اثر فرسوده شدن آسیب دیده و پاره می‌ گردد. از لحاظ بالینی آسیب دیدن و پاره شدن پرده بکارت امری انکار ناپذیر نبوده و عوامل زیادی وجود دارند که موجب آسیب دیدن پرده بکارت می‌ گردند.

یعنی آسیب دیدن پرده بکارت تنها ناشی از فعالیت‌ های جنسی نمی‌ باشد. درست است که یکی از مهم ترین عوامل اصلی در پاره شدن پرده بکارت رابطه جنسی به همراه دخول است؛ اما این موضوع بسته به سختی پرده بکارت داشته که آیا آسیب پذیر است و یا از نوع جنس سفت و سخت می‌ باشد.

تجربه ثابت کرده که بسیاری از افراد در اثر فعالیت‌ های روزمره همانند ورزش‌ های شدید مانند اسب سواری و یا دوچرخه سواری دچار پارگی پرده بکارت شده‌ اند. حتی قرار دادن تامپون یا کاپ قاعدگی در واژن نیز احتمال پارگی پرده بکارت را به شدت افزایش می‌ دهد. از همان زمان‌ های گذشته در بسیاری از فرهنگ‌ ها پرده بکارت یک نوع مدرک غیر قابل انکار و مثبت در جهت نشان دادن پاکی و باکرگی زنان بوده است.

حتی تا به امروز نیز در بسیاری از فرهنگ‌ ها پرده‌ های بکارت دست نخورده، نشان دهندگی باکرگی یک خانم می‌ باشد. به ویژه که در اولین دخول به آلت تناسلی خونریزی اتفاق می‌ افتد؛ اما این موضوع می‌ تواند ناشی از عوامل گوناگون همانند تصادفات و برخی از اتفاقات ناگوار مانند تجاوز صورت پذیرد که توسط بهترین دکتر زنان در تهران مشخص می شود.

راهکارهای ترمیم پرده بکارت چیست؟

به نظر شما ترمیم پرده بکارت به چه شکل است? این یکی از رایج‌ ترین سوالاتی است که معمولا برخی از خانم‌ ها از پزشکان دارند. همان طور که می‌ دانید، وقتی پرده بکارت آسیب ببیند، به خودی خود بازسازی نمی‌ گردد. در واقع بافت بکارت به گونه‌ ای است که بعد از آسیب دیدن توانایی ترمیم شدن را ندارد. از لحاظ فرهنگی و مذهب‌ های مختلف باکرگی تعاریف مخصوص به خود را داشته و مردم از نقطه نظرهای گوناگونی به این مسئله نگاه می کنند. حال به نظر شما برای ترمیم پرده بکارت از چه راهکارهایی می‌ توان استفاده کرد؟ در ادامه به بررسی تمامی این راهکارها می‌ پردازیم.

1_ ترمیم بکارت با جراحی: عمل جراحی ترمیم بکارت یا همان هایمنوپلاستی عملی است که در طی آن اگر خانمی باکرگی خود را به هر دلیلی از دست داده باشد، می‌ تواند به بازسازی مجدد پرده خود بپردازد. در این نوع عمل پرده بکارت به گونه‌ ای مورد بازسازی قرار می‌ گیرد که پس از انجام رابطه جنسی قابلیت خونریزی را داشته باشد و باکرگی یک خانم را به خوبی نشان دهد. در هایمنوپلاستی از پرده‌ های بکارت مصنوعی استفاده نمی‌ کنند و خود بافت پرده مورد جراحی قرار می‌ گیرد. در حقیقت این عمل جراحی به روش‌ های گوناگونی صورت می‌ گیرد که بستگی به ترمیم هایمن بدون بقایا و ترمیم هایمنی که بقایا دارد می‌ باشد.

اگر خانمی باکرگی خود را از دست داده باشد؛ اما همچنان مقداری از بقایای پرده بکارتش وجود داشته باشد، جراحان پرده را به یکدیگر دوخته و جزو جراحی‌ هایی است که زمان کوتاهی را نیاز دارد و کمتر از ۴۵ دقیقه به نتیجه می‌ رسد. این عمل جراحی سرپایی و بدون بیهوشی عمومی می‌ باشد و پس از سه چهار روز نیز بخیه‌ ها جوش می‌ خورند.

در ترمیم بکارتی که بقایا ندارد، سوال اینجاست که ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟ در ادامه باید بگوییم اگر هیچ گونه بقایایی وجود نداشته باشد، بافت واژن برای ساخت پرده بکارت استفاده می‌ شود این عمل ترمیمی نسبت به جراحی قبلی کمی سنگین‌ تر بوده و نیاز به استراحت کافی می‌ باشد. فرد نباید در حدود سه ماه بعد از عمل جراحی به برقراری رابطه جنسی بپردازد.

ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟

2_ ترمیم پرده بکارت با استفاده از لیزر: یکی دیگر از راهکارهای ترمیم پرده بکارت با یکی از پیشرفته‌ ترین تکنولوژی‌ های روز دنیا یعنی لیزر صورت می‌ پذیرد که متخصص لبه‌ های بافت واژن را بعد از اینکه دهانه رحم را به طور کامل می پوشاند به وسیله لیزر بخیه می‌ زند. پس از مدتی این دهانه در کنار هم رشد می‌ کند و بکارت بدون بخیه و با جراحی فیزیکی ترمیم می‌ گردد. در این روش حتی به جوش خوردن بخیه هایمن نیز نیازی نمی‌ باشد؛ اما قیمت این نوع عمل جراحی مقداری با روش‌ های دیگر بالاتر است.

3_ ترمیم پرده بکارت با کپسول و یا قرص: شاید برایتان این سوال پیش بیاید که در این روش ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟ در ادامه باید بگوییم که منظور از کپسول ترمیم بکارت کپسول‌ های چینی حاوی مایعی به رنگ خونی هستند که در زمان جراحی در نزدیکی پرده بکارت به بافت واژن متصل می‌ شوند و پس از پاره شدن پرده یعنی در روش‌ های آمیزش جنسی خون از داخل واژن بیرون می‌ ریزد و به نظر می‌ رسد که پرده بکارت شما کاملا سالم است. شما می‌ توانید این کپسول را از داروخانه‌ ها تهیه کنید؛ اما به یاد داشته باشید که این روش یکی از روش‌ های کاملاً موقتی بوده که با برخی از عوارض جانبی نیز می‌ تواند همراه باشد.

آیا ترمیم بکارت قانونی است؟

به نظر شما ترمیم پرده بکارت از لحاظ قانون کشور امری قانونی است یا خیر؟ در این رابطه بحث و بررسی‌ های زیادی وجود دارد؛ اما قبل از هر چیزی باید بگوییم که پرده بکارت یا هایمن نوعی بافت ارتجاعی کوچک همراه با انعطاف پذیری بسیار بالایی است که فاقد هرگونه بافت عضلانی بوده که در ورودی واژن زنان قرار دارد. برخلاف سایر نقاط بدن که در صورت کوچک‌ ترین آسیب از خاصیت ترمیم کنندگی برخوردار هستند، هایمن ترمیم نمی‌ شود.

برخی از پزشکان و متخصصان بر این باور هستند که پرده بکارت به دلیل نداشتن بافت عضلانی، خونرسانی بسیار ضعیف و ناتوان بودن شبکه‌ های مویرگی قابلیت ترمیم را ندارند. از آنجایی که ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌ کنیم، مسئله باکرگی تعیین کننده سرنوشت دختران محسوب می‌ گردد. یعنی بسیاری از افراد این باور هستند که وجود پرده بکارت نشان دهنده پاکی یک دختر است. حال سوال اینجاست که آیا برای ترمیم بکارت نیاز به مجوز می‌ باشد؟ آیا در صورت دریافت نکردن مجوز ترمیم پرده امری غیر قانونی است؟

در ادامه باید بگوییم که در برخی از موارد عمل ترمیم بکارت به صورت قانونی انجام می‌ پذیرد و به خود شخص نیز مجوز ترمیم را می‌ دهند. به عنوان مثال آن دسته از افرادی که بر اثر تجاوزهای جنسی ترمیم بکارت خود را از دست می‌ دهند، به طور کاملاً قانونی می‌ تواند عمل ترمیم را انجام دهند. تنها کسانی می‌ توانند که به طور کاملاً قانونی به ترمیم هایمن خود بپردازند که شامل این موارد هستند.

آن دسته از ورزشکارانی که در اثر فعالیت های نامناسب و سنگین باکرگی خود را از دست می دهند.کسانی که در اثر برخی از حوادث و اتفاقات مانند تصادفات رانندگی باکرگی خود را از دست می‌ دهند. خانم‌ هایی که پزشک قانونی نشانه‌ های تجاوز را در آن ها اعلام نموده و بکارت خود را در اثر این حادثه از دست داده‌ اند. ترمیم پرده بکارت تنها در صورتی غیر قانونی است که شخص بخواهد از طریق آن به فریب دادن همسر خود پرداخته و خود را نزد وی باکره جلوه دهد. موضوع کاملا غیر قانونی بوده و فرد برای این کار به آن مراجعه می‌ نماید هم شریک جرم خواهد بود.

نگاهی بر انواع پرده بکارت

همان طور که اشاره کردیم، پرده بکارت متناسب با هر فردی دارای انواع مختلفی است که از لحاظ ساختار و شکل‌ های ظاهری کاملا با یکدیگر تفاوت دارند. شما می‌ توانید برای تشخیص نوع پرده بکارت خود به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. از جمله انواع این پرده‌ ها می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. پرده حلقوی: پرده‌ های حلقوی یک نوع هایمن هستند که در ورودی واژن به صورت حلقه‌ ای قرار گرفته‌ اند. این نوع پرده‌ ها به دو صورت اتساع پذیر و اتساع ناپذیر دیده می‌ شوند. آن دسته از افرادی که دارای پرده‌ های حلقوی قابل اتساع می‌ باشند، معمولا در اولین رابطه جنسی خود دچار پارگی و یا خونریزی نمی‌ شوند. در بسیاری از مواقع نشان داده شده که پرده‌ های حلقوی از خونریزی‌ های بسیار خفیفی برخوردار هستند.
 2. پرده ارتجاعی: هایمن ارتجاعی همان طور که از نامش نیز مشخص است، قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی را داشته و در حین انجام رابطه جنسی و دخول به راحتی دچار پارگی نخواهد شد و اگر هم پاره شود با خونریزی‌ های بسیار سطحی و کمی همراه می‌ باشد.
 3. پرده تیغه‌ ای: پرده تیغه‌ ای که نام دیگر آن دو سوراخی می‌ باشد، همانند یک تیغه بر روی سطح واژن قرار گرفته‌ اند و در صورت مشاهده واژن را به دو قسمت تقسیم کرده اند.
 4. پرده مسدود: برخی از بانوان دارای پرده مسدود یعنی هایمن فاقد سوراخ هستند. این افراد زمانی که به سن بلوغ می‌ رسند، یک سری از علامت‌ هایی را تجربه می‌ کنند که می‌ توانیم به دردهای شدید در زیر شکم اشاره کنیم. افرادی که پرده مسدود دارند با تجمع خون قاعدگی در پشت هایمن مواجه می‌ گردند و دردهای بسیار مزمنی را تجربه می‌ کنند. پزشکان معمولا برای درمان کردن این نوع پرده‌ ها برش کوچک و سطحی بر روی پرده ایجاد کرده تا خون جمع شده حاصل از آن خارج شود.

ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟

زمان ریکاوری پرده بکارت پس از ترمیم و عوارض آن

پس از اینکه شما به عمل جراحی ترمیم بکارت پرداختید، ناحیه جراحی شده تا چند روز متورم خواهد ماند و درد و ناراحتی‌ های کوتاه مدتی را تجربه می کنید که به مرور زمان کاهش پیدا می‌ کنند. تمامی علائم و عوارض ترمیم پرده بکارت بسته به نوع جراحی شما دارد که با ترمیم بکارت به چه شکل است؟ در این مقاله به خوبی آشنا شدیم. گاهی اوقات معمولا پزشک به بانوان توصیه می‌ کند که به مدت یک ماه پس از ترمیم پرده از انجام فعالیت‌ های مقاربت جنسی خودداری نمایید. زیرا در وهله اول باید منطقه ترمیم شده به طور کامل به بهبودی کامل دست پیدا کند و پس از آن رابطه داشته باشید.

معمولا جراحی‌ ها بسته به میزان ترمیم و تخصص پزشک 2 تا 3 ساعت به طول می‌ انجامند؛ اما این جراحی با توجه به اینکه یک روش بالینی می‌ باشد بدون نیاز به بستری در بیمارستان خواهد ماند و زنان ممکن است بعد از انجام دادن آن تا چند روز نتوانند به سر کار بروند. اما پزشکان همواره پیشنهاد می‌ کنند که در خانه استراحت داشته و از انجام فعالیت‌ های شدید و سنگین و همچنین بلند کردن اجسام سنگین جدا اجتناب نمایید. شاید پس از انجام دادن ترمیم شما در ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت آینده مقداری خونریزی‌ های حفیفی را تجربه کنید که این خونریزی‌ ها کاملاً طبیعی هستند.

در رابطه با عوارض ترمیم بکارت باید بگوییم که سابقه نشان داده این عمل جراحی به ندرت یک سری از عوارض جانبی را از خود نشان می‌ دهد. با این حال اگر شما به رعایت توصیه‌ ها و دستور العمل‌ های پزشک نپردازید، می‌ تواند باعث بروز عفونت در محل ترمیم گردد. از جمله دیگر علائم ترمیم بکارت می‌ توانیم به سرگیجه‌ های مداوم، خارش شدید واژن خونریزی واژن، التهاب، احساس درد و ناراحتی تا سه روز و ترشحات واژن بدبو  و غیر معمول اشاره کنیم.

دستورالعمل های لازم پس از ترمیم بکارت

پزشک بعد از انجام دادن عمل ترمیم پرده بکارت در همان روز به شما اجازه می‌ دهد که به خانه خود بازگردید. اگرچه حتی می‌ توانید یک روز پس از عمل جراحی به سر کار خود بروید؛ اما توصیه می‌ کنیم که تمام کارها و فعالیت‌ های روزانه خود را به صورت آهسته انجام دهید؛ زیرا در چنین شرایطی شما به استراحت کافی نیاز دارید تا به بدن خود اجازه دهید که التیام پیدا کند. اگر به دستورالعمل‌ های متخصص گوش فرا دهید، علاوه بر گرفتن بهترین نتیجه ممکن به بهبودی هرچه سریع تر نیز دست پیدا م ی‌کنید که در ادامه به آن ها می‌ پردازیم:

 • پس از اینکه جراحی ترمیم پرده بکارت را انجام دادید، سعی کنید محل مورد نظر را به آرامی شستشو داده و با آب و صابون به طور منظم بشویید.
 • ۲ تا ۴ هفته تورم و کبودی در محل مورد نظر وجود خواهد داشت؛ اما درد باید کم باشد. اگر ظرف یک هفته دردهای شما بهبود پیدا نکرد، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • شما می‌ توانید در طول یک ماه برای جلوگیری و تسکین یافتن هرگونه درد و عفونت از داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک‌ ها استفاده نمایید.
 • اگر می‌ خواهید قبل از عروسی عمل جراحی ترمیم پرده‌ بکارت را انجام دهید باید بگوییم که تا شب عروسی نباید از وسایل بهداشتی نظیر تامپون استفاده کنید؛ زیرا این موضوع باعث می‌ شود که برش‌ های شما به بهبودی کامل دست پیدا نکند.
 • به هیچ عنوان لباس‌ های زیر تنگ و چسبان نپوشید.
 • بهتر است تا ۴ الی ۶ هفته از بلند کردن اجسام سنگی یا ورزش خودداری کنید و یک هفته پس از جراحی اگر قصد ورزش کردن دارید به انجام ورزش‌ های سبک و آرام بپردازید.
علائم پارگی پرده بکارت

بد نیست نگاهی نیز به علائم پارگی پرده بکارت بیندازیم. زیرا متاسفانه در جوامع اسلامی و به خصوص کشور ایران وجود پرده بکارت نشانه‌ ای از ارزش گذاری بانوان می‌ باشد. به همین خاطر علائم پارگی پرده بکارت نیز جزو عوامل ضروری است که زنان باید از آن آگاه باشند. همان طور که در طول مقاله اشاره کردیم، پرده بکارت همانند سایر بافت‌ های بدن انعطاف پذیر بوده و می‌ تواند کشیده شود.

به همین خاطر در اولین برخورد و فعالیت جنسی پاره نمی‌ شود. در بسیاری از موارد مشاهده شده که هایمن در اثر فرسوده شدن پاره می‌ شود. برخی از افراد در زمان پاره شدن پرده بکارت درد و خونریزی‌ های شدیدی را تجربه می‌ کنند؛ اما بیشتر افراد چیزی احساس نمی‌ کنند. علائمی که در زیر برای شما نام می‌ بریم، برای تمامی افراد صدق نمی‌ کند و با توجه به نوع و شکل و اندازه پرده متفاوت می‌ باشد. بیشتر این علائم مربوط به پارگی بکارت حلقوی می‌ باشد که عبارتند از:

 • مشاهده کردن لکه خون بر روی واژن
 • مشاهده پوست در قسمتی از دهانه واژن
 • وجود درد و التهاب در ناحیه واژن
 • خونریزی‌ ها و لکه بینی‌ های خفیف در طول روز
 • از بین رفتن برجستگی‌ های پرز مانند درون واژن
 • تغییر یافتن شکل ورودی واژن از حالت دایره‌ ای به شکل ۷
 • تغییر یافتن شکل لابیاهای اطراف واژن

علائم پارگی پرده بکارت

هزینه ترمیم پرده بکارت

پیچیدگی ها و سختی های هر جراحی از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد. هزینه ترمیم بکارت بسته به عوامل متعددی است که می توانیم به نوع پرده، شرایط بیمار و زمان بر بودن نتیجه عمل اشاره کنیم. با توجه به دلایل مختلف شخصی یا مذهبی، بسیاری از کلینیک ها و پزشکان حساسیت و صلاحدید درمان ترمیم پرده بکارت را به خوبی درک کرده و هزینه های معقولانه ای اخذ می کنند. در کل بهتر است قبل از انجام دادن عمل ترمیم بکارت در رابطه با این که ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟ و شرایط و وضعیت فعلی خود به گفت و گو بپردازید.

کلام آخر

ترمیم پرده بکارت که به آن هایمنوپلاستی نیز گفته می‌ شود، نوعی عمل جراحی زیبایی است که همانند پرده بکارت اصلی به نظر می‌ رسد. شما می‌ توانید این روش را شیوه‌ های متنوعی انجام دهید که در طول مقاله به تمام آن ها پرداختیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید با متخصصان زنان و زایمان گفتگو کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت الو درمان سعی بر این داشته تا شما را با ترمیم پرده بکارت به چه شکل است؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر پیشنهاد و انتقادی می توانید از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا