عمومی

برای درمان پوست های چرب چه کنیم؟【سال1402】⭐

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با مطالبی در مورد برای درمان پوست های چرب چه کنیم؟ آشنا کنیم. پوست انسان برای شفافیت، انعطاف پذیری و نرمی به روغن طبیعی نیاز دارد. این روغن طبیعی که سبوم نام دارد از غدد چربی زیر پوست که در سطح مختلف بدن قرار دارند را تولید می کند. انواع مختلف پوست بر اساس میزان تولید این روغن طبیعی به سه دسته خشک، مختلط و چرب دسته بندی می شوند و در این صورت پوست چرب پوستی است که تولید چربی زیادی دارد و ظاهری براق و روشن را به ارمغان می آورد.

پوست چرب چیست؟

چرب بودن برای سلامت پوست لازم است اما چربی بسیار زیاد ممکن است به پوست صدمه برساند و زیبایی هر فردی را تحت تاثیر منفی قرار دهد. اگر پوست شما بسیار چرب باشد، می تواند عوارض جانبی بسیاری را برای شما رقم بزند که شما را از زیبایی دور می کند. در زیر هر منافذ پوست انسان غدد چربی وجود دارد که نوعی چربی به نام سبوم یا چربی طبیعی پوست از خود ترشح می کنند که این چربی ها از خشک شدن پوست جلوگیری کرده و آن را مرطوب نگه می دارند. در بعضی افراد، غدد چربی بیش از حد روغن سبوم ترشح می کنند و در این صورت است که فرد دارای پوست چرب یا چربی زیاد پوست است که باید مراقبت های لازم را انجام داده تا پوست خود را شفاف و سالم کند.

اولین قدم ضروری در مراقبت از پوست، شناخت نوع پوست انسان است. باید بدانید که پوست به چهار نوع معمولی، خشک، چرب و مختلط تقسیم می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و افرادی که پوست چرب دارند بیشتر از افراد دیگر با مشکلاتی مانند روشن شدن پوست، جوش و منافذ باز پوست روبرو هستند که برای آن ها آزار دهنده است. وجود سبوم در پوست مهم و ضروری است، زیرا آن را نرم و لطیف می کند اما تولید سبوم در برخی افراد خیلی زیاد است که مشکلات بسیاری را برای پوست افراد به وجود خواهد آورد.

پوست در همه جا بدن انسان وجود دارد و مراقبت از آن بسیار لازم است. منافذی در پوست وجود دارد که بر اساس مطالعات انجام شده در هر متر مربع حدود 1 میلیون منافذ دارند که مسئول رساندن رطوبت و عرق به سطح پوست را بر عهده دارند. هنگامی که پوست عرق می کند، دمای بدن را به تعادل رسانده و در نتیجه چربی از پوست مراقبت های لازم را انجام می دهد. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین متخصص پوست و مو در تهران مراجعه نمایید.

پوست چرب چیست؟

عوامل موثر در تعیین جنس پوست

عوامل متعددی در تعیین جنس پوست تاثیرگذار هستند که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم:

 • رژیم غذایی نامناسب: مصرف بیش از حد لبنیات، شکر و انواع دیگر کربوهیدرات ها می تواند ترشح چربی را تحریک کرده و پوست شما را چرب کند، پس بهتر است تا از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید.
 • لوازم آرایشی مسدود کننده پوست: برخی از محصولات آرایشی منافذ پوست را مسدود می کنند. زمانی که میخواهید لوازم آرایشی بخرید، محصولاتی را انتخاب کنید که دارای برچسب بدون روغن یا غیر کومدون زا هستند، زیرا این نوع از لوازم آرایشی طوری تولید شده اند که منافذ را بسته و پوست را با مشکلات متعددی مواجه می کند.
 • ژنتیک: اگر والدین شما پوست چرب و روغنی دارند، احتمال زیادی وجود دارد که غدد چربی شما بیش از حد سبوم تولید کنند. از نظر کارشناسان یکی از رایج ترین دلایل چرب شدن پوست صورت، ژنتیک افراد است.
 • محیط: رطوبت و هوای گرم در محیط و محل زندگی افراد می تواند تولید چربی سبوم را تحریک کرده و پوست را چرب کند و همچنین هوای خشک و سرد می تواند در عملکرد غدد چربی اختلال ایجاد کند و باعث خشکی پوست شود. اگر شما عزیزان در محیطی گرم و مرطوب زندگی می کنید، باید بیش از دیگران نگران پوست چرب خود باشید و مراقبت های بیشتری را انجام دهید تا پوست سالمی داشته باشید.
 • شست و شو بسیار زیاد: اگر پوست شما چرب شود، شستن بیش از حد آن با پاک کننده های پر قدرت کار درستی نیست، زیرا می تواند برای پوست شما عزیزان ضرر داشته و آسیب زا باشد. این نه تنها راه خوبی برای مراقبت از پوست چرب نیست، بلکه می تواند وضعیت را بدتر کند. محصولات شوینده قوی یا شستشوی زیاد باعث خشکی پوست می شود و همین مشکل باعث تحریک غدد چربی برای ترشح بیشتر سبوم می شود.
 • اختلال مرتبط با دارو: برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری، قرص های جایگزین هورمونی و به خصوص استروئیدها می توانند بر وضعیت پوست شما تأثیر منفی و مخرب بگذارند و در نهایت آن را چرب کنند. شما عزیزان برای درمان و مشورت می توانید به بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه نمایید.
 • عدم استفاده از مرطوب کننده ها: این تصور غلط وجود دارد که مرطوب کننده ها باعث چرب شدن پوست می شوند. باید بدانید که در صورت مرطوب نگه داشتن پوست، این مواد باعث تحریک بسیار کم غدد چربی می شوند. اگر پوست چرب دارید، می‌ توانید از مرطوب‌ کننده‌ های بدون چربی استفاده کنید و بدون مسدود کردن منافذ پوست، آن را آبرسانی کنید.

ویژگی های پوست چرب

پوست چرب در افراد مختلف دارای ویژگی هایی است که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

 • داشتن ظاهری براق و درخشان: براقیت غیرعادی یکی از ویژگی های مهم پوست های چرب است. به دلیل تولید بسیار زیاد سبوم همیشه حالت چرب و روغنی دارند و همین مشکل باعث درخشش و درخشندگی دائمی آن ها می شود.
 • داشتن جوش و آکنه: افرادی که پوست چرب دارند با مشکل آکنه مواجه می شوند زیرا فعالیت زیاد غدد چربی باعث ترشح بیش از حد روغن و در نتیجه ایجاد جوش در سطح پوست می شود.
 • بدون احساس خشکی در پوست های چرب: یکی دیگر از ویژگی های پوست چرب این است که حتی پس از شستشو به دلیل چربی زیاد خشک نمی شود و افراد همیشه پوستی نرم و لطیف دارند.
 • دارا بودن منافذ باز: در پوست های چرب، منافذ باز اغلب روی صورت، در اطراف بینی و پیشانی، قابل دیدن و کاملا مشخص است.
 • ماسیدن آرایش به پوست: از آن جایی که بیشتر لوازم آرایشی روغن پسند نیستند، آرایش به خوبی با پوست چرب سازگار نیست و خواب خوبی ندارد که به همین دلیل معمولا روی آن کرم پودر می زنند تا ظاهر پوست بهبود پیدا کند.

ویژگی های پوست چرب

فواید پوست چرب

داشتن پوست چرب فوایدی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • سبوم تولید شده توسط غده چربی دارای مقدار فراوانی از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان بسیار موثر و قوی برای پوست محسوب می شود. ویتامین E در برابر رادیکال های آزاد قرار گرفته و همچنین فواید ضد التهابی مختلف محافظت می کند.
 • سبوم یک مرطوب کننده طبیعی است که یک سد ایجاد می کند و از دست دادن آب پوست جلوگیری می کند و پوست را هیدراته نگه می دارد که این مورد نیز یکی دیگر از فواید پوست چرب محسوب می شود.
 • به لطف خواص آنتی اکسیدانی و مرطوب کنندگی سبوم، پوست چرب به کندی پیر می شودو افراد زیبایی و جوانی را بیشتر از دیگران تجربه خواهند کرد. ظاهر خطوط و چین و چروک ها عقب افتاده و در پوست های چرب کاملا مشهود نیست.
 • سبوم موجود در پوست های چرب نیز از پوست در برابر آلودگی، باد و آفتاب مراقبت کرده و از آسیب های جدی جلوگیری می کند.

عوارض پوست چرب

پوست چرب همچنین دارای عوارض متعددی است که در همه افراد یکسان نیست و به شرح زیر می باشد:

  • چربی بیش از حد پوست باعث ایجاد جوش و آکنه روی پوست افراد می شود.
  • پوست چرب موجب بسته شدن منافذ پوست و عدم اکسیژن رسانی به پوست می شود.
  • سطح پوست چرب همیشه براق می باشند که برای برخی خوشایند نیست.
  • کسانی که پوست چربی دارند همیشه احساس سنگینی بعد از استفاده از محصولات آرایشی را تجربه خواهید کرد.

لازم است بدانید که در نوجوانان، پوست خیلی زود آسیب می بیند و در سن بلوغ مشکل اساسی ایجاد می شود که غدد چربی فعالیت های غیر طبیعی از خود نشان می دهند و اگر در آب و هوای مرطوب و همچنین نزدیک ساحل زندگی می کنید، نباید انتظار خشکی بیش از حد پوست داشته باشید زیرا در این شرایط پوست شما کمی رطوبت و چربی بیشتری نسبت به سایر افراد خواهد داشت. خواب و استراحت کافی یکی از عوامل اصلی در رفع مشکلات پوستی شما و انجام بهتر روند درمان محسوب می شود که رعایت آن برای افراد مختلف لازم و ضروری است، یعنی استفاده از ماسک ها و گیاهان مختلف به تنهایی راه حل مناسبی نخواهد بود، پس شروع به تغییر سبک زندگی خود کنید تا بتوانید با این روش پوست سالم و زیبایی بیشتری داشته باشید.

روش های مراقبت از پوست چرب

شما عزیزان برای مراقبت از پوست چرب خود می توانید از موارد زیر استفاده کرده و پوستی سالم داشته باشید:

 • پاک کننده متعادل صورت: صبح و شب صورت خود را با یک شوینده زغالی بشویید و پاک کنید. این مواد چربی اضافی پوست را به خود جذب کرد ه و روغن اضافی صورت را برطرف خواهند کرد. شما عزیزان برای انتخاب پاک کننده های متعادل می توانید بیشتر تحقیق کنید.
 • استفاده از ماسک صورت: استفاده مداوم از ماسک صورت می تواند بافت مرده پوست را جذب کرده و از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کند. ماسک صورت و اسکراب روشی موثر و مفید برای درمان و برطرف کردن پوست چرب است.
 • پرهیز ار محصولات آرایشی چرب یا مبتنی بر الکل: یک روال مهم برای پوست های چرب، پرهیز از استفاده از محصولات آرایشی حاوی الکل یا روغن زیاد است. این محصولات نقش مهمی در مسدودیت منافذ پوست خواهند داشت که برای پوست بسیار مضر و مشکل ساز خواهد بود.
 • هیدراته نگه داشتن پوست: یکی از نکات مهم برای مراقبت از پوست چرب، بهتر است همیشه آن را هیدراته نگه دارید و آب فراوانی بنوشید. هیدراته نگه داشتن پوست به غدد چربی کمک می کند تا کمتر تحریک شوند و پوست شما بیش از حد چرب احساس نشود.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب: قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب علاوه بر عوارض جانبی مانند چین و چروک، جوش، آکنه و حتی افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست، می تواند پوست را چرب کند، بنابراین توصیه می شود از ضد آفتاب استفاده کنید. انتخاب ضد آفتاب های حاوی اکسید روی و اکسید تیتانیوم بسیار مهم است و استفاده از کرم های حاوی عطر یا چربی بالا توصیه نمی شود.
 • پاک کردن آرایش قبل از رفتن به رختخواب: یکی دیگر از روش های مراقبت از پوست چرب و برای درمان پوست چرب این است که قبل از رفتن به رختخواب آرایش خود را پاک کنید. باقی ماندن بیش از حد محصولات آرایشی روی پوست می تواند منافذ پوست را بسته کرده و آن را بیش از پیش چرب کند.
 • لمس نکردن صورت خود: دست زدن و لمس کردن مداوم به پوست می تواند روغن، آلودگی یا باکتری را از دستان شما به صورت شما منتقل کند، پس تا زمانی که از تمیز بودن دستان خود مطمئن نشدید، صورت خود را لمس نکنید .

روش های مراقبت از پوست چرب

کلام آخر

چربی اضافی روی پوست می تواند منافذ را مسدود کند. پوست چرب دو چالش بزرگ دارد یعنی ظاهر چرب پوست و مستعد آکنه و جوش های گاه به گاه که با پیروی از روال پوست چرب، قادر خواهید بود بر این دو چالش به راحتی غلبه کنید. پوست مهمترین قسمت بدن محسوب می شود که باید از آن مراقبت کرد تا زیبایی شما به نهایت خود برسد. پوست صورت یکی از چرب ترین پوست های بدن است و توصیه می شود که مراقبت از این ناحیه را در اول کار روزانه خود قرار دهید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت الو درمان سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی در مورد برای درمان پوست های چرب چه کنیم؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا