عمومی

ماری جوانا و عوارض مصرف آن【سال1402】❤️

ما در این مطلب قصد داریم، در رابطه با ماری جوانا و عوارض مصرف آن به ارائه‌ توضیحات مفید بپردازیم. همان طور که همه می‌ دانید، ماری جوانا یکی از مواد اعتیاد آوری است که در میان جوانان بسیار رایج شده و معمولا برخی از افراد این باور را دارند که این ماده اعتیادی نداشته و عارضه‌ ای نیز برای بدن ایجاد نخواهد کرد. ماری جوانا دومین مخدر پرمصرف پس از تریاک در سطح جهانی است که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار می‌ باشد؛ اما متاسفانه عوارض و خطرات زیادی را به همراه دارد که در این مطلب قصد داریم به توضیحاتی در رابطه با آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

ماری جوانا چیست و از کدام گیاه گرفته می شود؟

مطمئنا همه‌ ما نام ماری جوانا را شنیده‌ ایم؛ اما با ماری جوانا و عوارض مصرف آن و تاثیری که بر سلامت فیزیکی بدن دارد، هیچ گونه آشنایی نداریم. ماری جوانا یکی از انواع مواد مخدر است که از گیاه علف یک ساله با شاخه‌ های نازک و برگ‌ های نوک تیز پنجه‌ ای گرفته می‌ شود. از مشتقات اصلی این نوع گیاه می‌ توانیم به گل، علف و گرس اشاره کنیم. وقتی این گیاهان تبدیل به گل می‌ شوند، قسمتی از این گیاه چیده، خشک شده و در نهایت تبدیل به بزرگ ترین مواد مخدر در دنیا می‌ گردد که به آن وید یا علف می‌ گویند.

عده‌ ای از افراد آن را وید و برخی دیگر نیز این نوع گیاه را به عنوان گیاه ماری جوانا می‌ شناسند. متاسفانه باید بگوییم که در برخی از نواحی دنیا مصرف ماری جوانا قانونی شده است؛ اما می‌ تواند سلامت مغز و قلب را تحت تاثیر قرار بدهد. این گیاه با تسلط کامل خود بر روی بخش‌ هایی از حافظه، تفکر، تمرکز و همچنین هماهنگی و درک از زمان و مکان یک لذت خاصی به افراد می‌ دهد که نتیجه‌ این لذت می‌ تواند بسیار زیان آفرین باشد.

سرعت رشد و پرورش ماری جوانا در تمامی جوامع این روزها در حال گسترش بوده و نسبت به مقرون به صرفه بودن آن در مقابل سایر مواد مخدر همچون هروئین و کوکائین بیشترین کاربرد را دارد. افرادی که درگیر مواد مخدر ماریج وانا هستند، باید در کوتاه ترین زمان ممکن به بهترین کلینیک و کمپ ترک اعتیاد در تهران مراجعه نمایند.

گیاهی که از آن به استخراج ماری جوانا می‌ پردازند، دارای ویژگی‌ های روان گردانی به نام حشیش آمریکایی ساتیوا یا حشش هندی ایندیکا و یا شاهدانه است. گاهی اوقات پزشکان از گیاه ماری جوانا برای مصارف داروسازی و پزشکی استفاده می‌ کنند که مقدار این میزان مصرف مطمئنا نمی‌ تواند برای بدن خطرآفرین باشد. در نظر داشته باشید، ماری جوانا می‌ تواند 400 ماده‌ شیمیایی مضر را وارد بدن کند که هر کدام موجب اختلال در کارکرد مغز می‌ گردد.

ماری جوانا و عوارض مصرف آن

ماری جوانا چه تاثیری بر عملکرد مغز دارد؟

ماری جوانا با توجه به اینکه حاوی THC می‌ باشد، ساختار شیمیایی این ماده شباهت بسیار زیادی به یکی از انتقال دهنده‌ های عصبی در مغز دارد. طبق تحقیقات به دست آمده، گیاه ماری جوانا نمی‌ تواند به طور مستقیم بر روی مغز و سیستم عصبی تاثیرگذار باشد. این ماده در وهله‌ اول به وسیله‌ دستگاه تنفسی وارد شش‌ های انسان می‌ شود و از طریق شش‌ ها به گردش خون راه پیدا کرده و به مرور کل بدن و مغز را درگیر می‌ کند.

پس از آن THC به دلیل شباهت زیادی که با انتقال دهنده‌ های عصبی مغز دارد، می‌ تواند جایگزین این انتقال دهنده‌ های عصبی گردد. منظور از THC گیرنده‌ های مولکولی هستند که از ماری جوانا تولید می‌ شوند و می‌ توانند عملکرد مغز را تغییر دهند. حال ماری جوانا به خوبی بر روی تفکر، تمرکز، حافظه و درک زمان و مکان تسلط کافی دارد. از جمله اثرات کوتاه مدت ماری جوانا بر روی مغز می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عدم تشخیص درست فاصله
 • حالت تهوع
 • بالا رفتن میزان ضربان قلب
 • افزایش اشتها
 • خشکی دهان
 • کند شدن حرکات
 • وجود اختلال و مشکل در خواب
 • حس آرامش و یک سرخوشی عمیق کوتاه‌ مدت
 • ایجاد خنده و هیجانات ناگهانی و تکانشی در بدن
 • اضطرابات خفیف و تجربه کردن ترس‌ های بی‌ مورد
 • بدبینی یا پارانوییا نسبت به دیگران
 • احساس ناتوانی و ضعف در به خاطر آوردن مسائل
 • سردرگمی و خستگی
 • سعی در معاشرت بیشتر با دیگران
 • بالا رفتن میزان اشتها
 • خونی شدن چشم‌ ها

ماری جوانا و عوارش مصرف آن می توانند بلند مدت نیز باشند. یعنی علاوه بر اثرات نام برده شده، دارای یک سری از اثرات بلند مدت بر روی مغز نیز می‌ باشد که می‌ توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • بالا رفتن ابتلا به اختلالات افسردگی و اضطراب
 • کاهش یافتن میزان انگیزه در زندگی
 • پرخاشگری و انفعال
 • از دست دادن قسمت‌ هایی از حافظه و قدرت تفکر
 • اعتیاد مداوم به ماری جوانا و نیاز به مراجعه به بهترین کلینیک و کمپ ترک اعتیاد در کرج
 • تمایل زیاد به مصرف مواد مخدر در هر زمان و مکانی
 • بالا رفتن مبتلا شدن به سکته‌ قلبی و فشار خون
 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی
 • نداشتن ثبات در شخصیت و ناپایداری
 • ایجاد حالات روانی در افراد

بیماری های قابل درمان توسط گیاه ماری جوانا

همان طور که اشاره کردیم، گیاه ماری‌ جوانا توسط داروسازان و پزشکان جهت بهبود، تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ ها به کار گرفته می‌ شود و متخصصان با بهره‌ مندی از گیاه گل به خوبی می‌ دانند که چه میزان استفاده کنند تا ماری جوانا و عوارض مصرف آن هیچ گونه ضرری به جزء حفظ سلامتی برای بیماران نداشته باشد که در ادامه به آن‌ ها اشاره خواهیم کرد:

 • آن دسته از افرادی که در اثر شیمی درمانی دچار حالت تهوع و استفراغ‌ های بسیار شدیدی می‌ گردند، گل می‌ تواند در بهبود حالات آن‌ ها بسیار تاثیرگذار باشد.
 • بیمارانی که همیشه از گرفتگی و اسپاسم عضلات خود نالان هستند، معمولا برخی از پزشکان، داروهایی را به آن‌ ها پیشنهاد می‌ نماید که از ماری جوانا ساخته شده اند.
 • بهبود و درمان سردردهای شدید همچون میگرن نیز می‌ تواند با مقدار مشخص و قابل قبولی از گیاه ماری جوانا بهبود پیدا کند.
 • اگر شما دچار یک سری از اختلالات تغذیه‌ ای همچون بی‌ اشتهایی عصبی هستید، پزشک تغذیه در برخی از موارد ماری جوانا را پیشنهاد می‌ دهد.
 • گل در درمان افسردگی فواید بسیار زیادی را با خود به همراه دارد.
 • از دیگر بیماری‌ ها می‌ توانیم به آلزایمر، گلوکوم و فیبرومیالژیا اشاره کنیم.
 • از دیگر برجسته‌ ترین فواید گل نیز درمان بیماری‌ های التهابی مربوط به روده مانند کرون می‌ باشد.

ماری جوانا و عوارض مصرف آن

عوارض ماری جوانا بر روی روان

شاید این سوال نیز در ذهن شما ایجاد می‌ گردد که اگر ماری جوانا در درمان افسردگی مفید است، پس چگونه می‌ تواند اثرات مخربی بر روی اختلالات روان و اجتماعی از جمله ایجاد اضطراب و افسردگی داشته باشد. مصرف بیش از حد این گیاه باعث ایجاد اثرات مخربی بر روی روان می‌ گردد و تنها میزان مصرف مفید آن را پزشک متخصص می‌ تواند پیشنهاد دهد. به همین خاطر می‌ توانیم بگوییم، مطالعات اثبات کرده که ماری جوانا در اختلال شخصیت، اضطراب و افسردگی تاثیر بالقوه‌ ای داشته و می‌ تواند زندگی روزمره‌ افراد را با مشکلات فراوانی روبرو سازد.

همچنین توانایی یادگیری و به یادسپاری اطلاعات را از شما گرفته و مصرف آن مشکلات زیادی در زندگی اجتماعی، شغلی و ذهنی شما ایجاد می‌ کند. تحقیقات نشان داده اثرات ویرانگر ماری جوانا بر روی قدرت حافظه و یادگیری بسیار بالا می‌ باشد. به طوری که جوانان پس از هفته‌ ها ترک این ماده باز هم نمی‌ توانند تمرکز و قدرت تفکر و هوشمندی بالایی داشته باشند. اگر دانش آموزان به مصرف این گیاه به همراه سایر همکلاسی‌ های خود بپردازند، مطمئنا در مقاطع تحصیلی بسیار افت خواهند کرد و در مواقع شدیدتر نیز از مدرسه خداحافظی می‌ کنند.

بنابراین توانایی ذهنی افراد با مصرف ماری جوانا به شدت کاهش پیدا می‌ کند. در نظر داشته باشید مصرف طولانی مدت این گیاه در افراد باعث ایجاد بیماری به نام سندروم فقدان انگیزش خواهد شد که با خود بی‌ میلی شخص را در استمرار بر روی کار، محیط و فعالیت‌ های اجتماعی به دنبال خواهد داشت. این افراد که ماری جوانا مصرف می‌ کنند، اغلب یک نیروی کار بسیار بی‌ حال و غیر فعال و منفعلی هستند که از چشم دیگران فردی ظاهرا تنبل دیده می‌ شوند از جمله عوارض دیگر این گیاه می‌ توانیم به چرت زدن روزانه، ترک محل بدون اجازه گرفتن و شانه خالی کردن از زیر وظایف اشاره کنیم، که تمامی این مسائل با وجدان کاری کاملا مغایرت دارند.

احساسات افراد پس از مصرف ماری جوانا

افراد پس از مصرف گیاه ماری جوانا احساسات متفاوتی را تجربه می‌ کنند. در کل ماری جوانا و عوارض مصرف آن حالات متفاوتی را در فرد ایجاد می‌ کند که در اکثر مواقع تمام آن‌ ها امری خوشایند را حس می‌ کنند. به طور کلی می‌ توانیم بگوییم که ماری جوانا یک دنیای جدیدی را بر روی افراد می‌ گشاید و باعث می‌ شود که طرز تفکر آن‌ ها نسبت به محیط پیرامون کاملا تغییر کند که از جمله این احساسات متفاوت عبارتند از:

بالا رفتن میزان انرژی در انجام دادن امور: گاهی اوقات مصرف ماری جوانا باعث می‌ شود که فرد انرژی بیشتری در طول روز کسب کند و دست به انجام کارهای خلاقانه بزند. به گونه‌ ای که بتواند از حواس پنجگانه‌ خود نیز بهره‌ مند شود. در طول این دوره فرد مصرف کننده، کاملا از تمامی امور زندگی نهایت لذت را داشته و نسبت به تمام فعالیت‌ هایی که انجام می‌ دهد، حس رضایت و خوشی دارد.

احساس بی‌ اراده شدن در انجام امور: از طرفی دیگر ماری جوانا می‌ تواند برعکس عمل کرده و موجب سست شدن و کاهش توان انجام کارها در افراد بشود. به گونه‌ ای که فرد احساس کاهلی داشته و ماهیچه‌ های وی به انجام دادن هیچ گونه از حرکات نمی‌ پردازد. نکته‌ قابل توجه این است که افراد تنها در زمان خواب می‌ توانند احساس بهتری داشته باشند.

احساس سردرگم بودن: از دیگر احساس متفاوت کسانی که ماری جوانا مصرف می‌ کنند، می‌ توانیم به احساس فراموشی و سردرگمی اشاره کنیم. این گونه از افراد در اثر مصرف بیش از حد ماری جوانا به طور کل نمی‌ دانند که در کدام مکان قرار گرفته‌ اند و اکنون مکانی که در آن هستند، برای آن ها اندکی جذاب می‌ باشد.

طولانی شدن زمان برای آن ها: از دیگر عوارض مصرف این گیاه می‌ توانیم به طولانی شدن زمان از نظر این افراد اشاره کنیم که فکر می‌ کند برای انجام دادن کارها زمان زیادی دارند. به طور کلی ماری جوانا و عوارض مصرف آن بسیار هستند که تمام آن ها از لحاظ فیزیکی و روانی افراد را در بر می گیرند.

احساسات افراد پس از مصرف ماری جوانا

خطرات ماری جوانا در سلامت جسمی

ماری جوانا و عوارض مصرف آن به طور طولانی مدت می‌ تواند بسیار مخرب کننده باشد که عبارتند از:

 • مشکلات باروری: آیا می‌ دانستید که مصرف بیش از حد ماری جوانا می‌ تواند باعث تضعیف هورمون‌ های مردانه شود و اندازه و وزن غدد پروستات و بیضه‌ ها را نیز به شدت کاهش می‌ دهد؟ این گیاه با مانع شدن از تولید اسپرم مشکلات و اختلالات جنسی و ناباوری بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت.
 • روان‌پریشی: آن دسته از نوجوانانی که به مصرف ماری جوانا می‌ پردازند، همواره با تغییرات خلق و خوی بسیاری روبرو بوده و دچار اختلالات و مشکلات روان پریشی می‌ گردند.
 • حمله‌ های قلبی: مصرف ماری جوانا با افزایش فشار خون، ضربان قلب و همچنین کاهش اکسیژن رسانی به رگ‌ ها همراه بوده که می‌ تواند به سرعت حمله‌ مغزی و یا حمله‌ قلبی را در اولین ساعات پس از مصرف به دنبال داشته باشد. در حقیقت حمله‌ قلبی این افراد 4 برابر بیشتر از حد معمولی خود می‌ شود که در نتیجه می‌ تواند مرگ را نیز با خود به همراه داشته باشد.
 • ایجاد اختلال در سیستم ایمنی: مصرف ماری جوانا سیستم ایمنی را به قدری ضعیف می‌ کند که فرد با یک بیماری کوچک می‌ تواند از پا در آید و دچار بیماری‌ های عفونی و انواع سرطان‌ ها گردد.

در نظر داشته باشید، ماری‌ جوانا سایر مشکلات فراوان دیگری نیز می‌ گردد که می‌ توانیم به اعتیاد سرطان بیضه، ایجاد مشکلات لثه‌ ای و عفونت‌ های دندان، ابتلا به مشکلات ریوی، سوزش دهان و گلو به ویژه در هنگام مصرف کردن سیگار، آسم، سقط جنین، مشکلات پروستات، رحم و روده و … اشاره کنیم.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت الو درمان سعی بر این داشته تا شما را با ماری جوانا و عوارض مصرف آن آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر پیشنهاد انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا